Kutu Harf Nedir? Kutu Harf İmalatı

Denizli Dijibank Reklam Olarak İstediğiniz Her Ölçüde Size Uygun Kutu Harf Tabela Tasarımları Sunuyoruz. En az üç tarafı, en fazla dört tarafı kapalı olan krom, paslanmaz, pleksi, alüminyum ve ahşap gibi malzemelerden üretilen yönlendirme ve bilgilendirme amacı ile kullanılan tabela üstündeki harf ve rakamlardan oluşan kabartma yazılara kutu harf denir.

Kutu Harf Nasıl Yapılır?

Kutu harf imalatı kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterir. Öncelikle kullanılacak malzemeye karar verilir ardından tasarım aşamasına geçilir. Tasarım aşamasında yazı boyutu, yazı karakteri ve şekli tasarlanır. Tasarıma göre kullanılacak malzemeler şekillendirilir ön yüzleri cnc-lazer makinesinde kesilir yan bantları giyotinde yada cnc routerde harflerin üzerine uygun olacak şekilde kesilir ön yüzeyler ve yan bantlar birleştirilmek üzere çapakları zımpara ile temizlenir. Daha sonra birleştirme işlemine geçilir. Birleştirme işleminde kullanılacak malzemeye uygun pleksi harfte kloroform, krom harfte lehim ya da kaynak sistemi kullanılarak birleştirilir. Birleştirme işlemi sonrasında kromda oluşan yanıklar ve kararmalar polisaj işlemi uygulanarak parlatılır en son işlem olarak arka yüzlerine dekota malzemeden kapak kesilerek montaja uygun hale getirilir eğer istenirse dekota üzerine led ışık döşeyip harfler ışıklı kutu harf olarak kullanılabilir.

Kutu Harf Modelleri

Kutu harf modelleri reklam sektöründe çok fazla tercih edilen tabelalar arasında yerini almaktadır. iç ve dış mekan tasarımların görünümünde estetik ve kaliteli bir görünüm sağlamasıyla çok fazla tercih edilirler. Birçok malzemeden üretilebilen harfler kompozit, cam, duvar ve benzeri zeminler üzerine montajı yapılabilir. Üretimi hayli zahmetli ve meşaketli olan bu harfler her mekana uyum sağlayabilecek renklerde yapılabilir.

Tasarımları vektörel çizim programları üzerinde yapılır. Montajı yapılacak olan mekana uygun ölçü ve renkler seçildikten sonra kullanılacak malzemeye karar verilir tercihe göre içine led ışık konulup ışıklı kutu harf şekilde kullanılabileceği gibi eğer istenirse mekana uygun renklerde ışıksız olarakta kullanılabilir. Harf modelleri kullanılacak olan malzeme ismi ya da yapılacak şekli ile adlandırılırlar. Bunlara örnek verecek olursak krom harf, pleksi harf, paslanmaz harf, gold krom harf, satineli krom harf, fileli krom harf, alüminyum harf ve benzeri gibi olabilir. Standart tasarımlara bağlı kalmadan özel tasarımlarda yapılabilir tercihe göre ve kişiye özel olarak üretilebilir.

Kutu harf modelleri tercih yapılırken değerlendirmeye alınacak bir takım unsurları dikkate almakta fayda vardır. İlk olarak uygulama yapılacak olan mekanın aldığı ışık oranı dikkate alınarak ışıklı kutu harf mi yoksa ışıksız mı olacağına, iç mekanda, dış mekanda, gece ya da gündüz verimliliği değerlendirilmelidir daha sora uygulama yapılacak olan mekanın renkleri ve dizaynı dikkate alınmalıdır gözü yormayan renklerde ve ilk bakışta okunacağı bir renk seçimi yapılmalıdır. Bazı uygulanan renk kombinasyonları tabelanızın görünmesini engeller ve şık bir tasarım olmaz örnek vericek olursak siyah bir zemin üzerinde siyah, bordo, kırmızı, mavi gibi koyu renkler okunmaz.

Tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de kullanılacak yazı karakteri ve boyutudur yazı fontları ilk bakışta okunabilir ve mümkün olan en sade şekilde tercih edilmelidir. Font tercihi uygulama yapılacak olan sektöre göre de değerlendirilebilir. Harf boyutları montajı yapılacak zemine uygun ve montaj yapılacak zeminin yüksekliğine bağlı olarak eğer alçakta, göz hizasında bir yere uygulanacaksa daha küçük ve estetik boyutlar seçilebilir fakat yüksek alanlara montaj yapılacak ise ve montaj yapılacak alan uygunsa okunabilmesi için daha büyük boyutlar tercih edilmelidir. Boyutlar tercih edilirken kullanılacak malzeme pleksi kutu harf, krom kutu harf dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu detayları göz önünde bulundurarak kutu harf modelleri hakkında tercih belirlemenizi sağlayabilirsiniz.

Krom Kutu Harf

Krom kutu harf genel olarak 304 kalite paslanmaz krom malzemeden imal edilir fakat tekne ve tuzlu suya yakın bölgelerde 316 kalite malzemede tercih edilebilir. Paslanmaz krom malzemenin farklı kalınlıklarda birden farklı modeli vardır. Örnek verecek olursak parlak ayna, satineli krom, gold parlak, gold satineli, siyah krom, bakır krom gibi tasarımın şekline ve müşterinin tercihine göre her biri tek tek ya da farklı kombinasyonlarda da kullanılabilir, örneğin ön yüzey gold krom, yanları siyah krom yapılabilir.

Krom kutu harfler renk ve desenlerleri dışında modelleride farklı şekillerde tasarlanıp yapılabilmektedir. Işıksız krom harf, ışıklı krom harf (alttan ışıklı), fileli krom harf (önden ışıklı) gibi ve daha birçok model mevcuttur. Kaliteli krom kutu harf fiyatları kullanılacak malzemeye ve yapılacak işçiliğin temizliğine göre her yerde değişiklik göstermektedir.